Mk 12,38-44

38Ő pedig tanítás közben ezt mondta nekik:  „Óvakodjatok az írástudóktól, akik szeretnek hosszú köntösökben járni, és a piacon a köszöntéseket fogadni, 39a zsinagógákban az első helyeken ülni, a lakomákon pedig a főhelyeken. 40Felélik az özvegyek házait, és színleg nagyokat imádkoznak. Ezek súlyosabb ítéletet kapnak majd!”

41Jézus ezután leült a templomkincstárral szemben, és figyelte, hogyan dob a tömeg pénzt a kincstárba: sok gazdag sokat dobott be. 42Aztán jött egy szegény özvegy, és bedobott két fillért, ami egy kvadráns.  43Akkor odahívta tanítványait, és azt mondta nekik:  „Bizony, mondom nektek: ez a szegény özvegy többet adott mindazoknál, akik pénzt dobtak a kincstárba. 44Mert azok mind abból adtak, amiben bővelkedtek, ez pedig az ő szegénységéből bedobta mindenét, amije volt, egész megélhetését.”


Elmélkedés on Mk 12,38-44

Gondolatok a mai evangéliumhoz - 2026-06-06 Napi ima

Az itt felrajzolt kép az írástudókról, akik a társadalmi rangot és a külsőségeket tartották szem előtt, miközben felélték az özvegyek vagyonát, mai világunkban sem ismeretlen. Azt halljuk Jézustól, hogy önző indítékaik miatt súlyosabb ítélet vár rájuk.

Az önös érdekből fakadó hosszú imák és a kincstárnak nyújtott nagy összegű adományok alig érnek valamit ahhoz képest, amit a szegény özvegy adott: két apró rézérmét, ami a teljes vagyona volt. Imádkozzunk a kegyelemért, hogy meg tudjuk figyelni magunkban jótékonykodásunk indítékait.